Dosí hnízdo slaví sto let

Ano, čtete správně, žádný tiskařský šotek se sem nevloudil, to D tam skutečně patří. DOS je totiž zkratka dobrovolnické skupiny převážně mladých lidí, kteří se scházejí pravidelně jednou za měsíc a svým schůzkám říkají hnízdo, protože se tady rodí skvělé nápady, jejichž uskutečnění a organizace se zde připravují.

Organizace AFS Intercultural Programs započala svou existenci bezprostředně po vypuknutí I. světové války, kdy dobrovolníci z řad Američanů zformovali American Ambulance Field Service – sdružení řidičů polních ambulancí ve Francii. Na bitevních polích pomáhalo celkem 2500 dobrovolníků, kteří zajišťovali dodávky nezbytných surovin a starali se o více než 500 000 obětí.
Takže vlastně slavíme stoleté výročí. AFS jako sdružení bylo pak založeno v květnu 1920 s cílem vytvořit program zaměřený na rozvoj přátelských vztahů a vazeb mezi Spojenými státy a Francií a do ukončení v roce 1952 sponzoroval celkem 222 postgraduálních stipendií pro francouzské a americké studenty.
Znovu se AFS aktivovalo krátce po začátku druhé světové války v roce 1939, kdy byl otevřen výměnný program pro středoškolské studenty s cílem podpořit a udržet mezinárodní přátelství a porozumění v době poválečné.
V současnosti je AFS jednou z největších dobrovolnických organizací svého druhu na světě. V roce stého výročí dosáhl počet absolventů programů AFS čísla 450 000. Každoročně vysílá AFS přes 12 000 mladých mužů a žen na mezikulturní výměny mezi více než 100 zemí s podporou více než 43 000 dobrovolníků.
Každý rok najde v Česku hostitelskou rodinu přes 70 studentů z celého světa. Ti přijíždějí na dobu 3, 6 nebo 10 měsíců, které tráví se svou novou rodinou. Každý student během svého pobytu navštěvuje střední školu v místě bydliště a učí se tak poznávat českou kulturu, jazyk i zvyky.
Nejen na DOSÍM HNÍZDĚ, ale i na dalších častých setkáváních dobrovolníků se studenty a hostitelskými rodinami si vyměňujeme zkušenosti, vzájemně si pomáháme porozumět studentům z cizích zemí – často velmi vzdálených a s odlišnou kulturou – podporujeme se, abychom snáze překonali prvotní problémy, ale hlavně, abychom se vzájemně poznali a taky společně pobavili.

Všechny hostitelské rodiny i studenti – ať už ti, kteří přijedou k nám nebo ti, kteří s AFS vycestovali a strávili jistou dobu v hostitelské rodině v zahraničí – se jednoznačně shodují, že hoštění oživilo a ozvláštnilo jejich život a že získali ještě jednu novou rodinu a trvalá přátelství.
Dobrovolných skupin v České republice je celkem 8. DOS Liberecko zaujímá území od Liberce a Českou Lípu, přes Turnov a Semily, Mladou Boleslav, dále Jičín, Lázně Bělohrad a směrem na Krkonoše Vrchlabí, Jilemnici a Trutnov. „Hnízdo“ tohoto DOS je v Jičíně, kam se „slétají“ mladí dobrovolníci z celého regionu. Také z Turnova pracuje v naší skupině jedna dobrovolnice.

J. Andrštová                                                      
 

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.