Jiří Padevět: Ve společnosti nám chybí nadhled

Pořad U zavěšené knihy Na cestách" zahájil nový cyklus literárních večerů v kulturní kavárně KUS, na kterých se bude mluvit o knihách, jejich autorech, ale i o aktuálních společenských tématech. Prvním hostem moderátora Petra Viziny byl v říjnu historik, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět, autor oceněný cenou Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou.

Zaznamenává smrt metodicky pečlivě

Když jsem začal psát Průvodce protektorátní Prahou, měl to být asi stostránkový kapesní průvodce. Teď to má asi dvě a půl kila, s tím se fakt nedá nikam dojít,“ zahájil Jiří Padevět s lehkostí sobě vlastní povídání o knize. Moderátor Petr Vizina  hned upozornil, že je na ní vidět autorova posedlost fakty. „Ačkoli nejste historik, nikdo vám v recenzích nevyčetl faktickou nepřesnost,“ podotkl. „Mě hrozně zaujaly detaily a překvapilo mě, jak je lidská paměť nespolehlivá,“ vysvětlil Padevět.  

Při povídání o zpracovávání historických událostí došlo i na filosofická témata a vztah Čechů k historii. „Český národ se s historií vyrovnává velmi těžce, máme v podstatě dvě polohy. Buď jsme my ti špatní, kteří páchali zvěrstva na Němcích, nebo za všechny naše průšvihy může někdo jiný,“ myslí si Jiří Padevět. „Dokud budeme říkat my Češi, je to špatně - jsou tu jen pachatelé a ti ostatní,“ tvrdí autor.

Co na to říká váš psycholog?

Večer plynul směrem ke čtení z další autorovy knihy nazvané Střepy času, krajin, konspirací / Nalezený deník. Tohle je to, co mi vzniká v hlavě, tohle jsou odřezky vzniklé při psaní Krvavého finále,“ přiblížil knihu Padevět. A Vizina už po několikáté odlehčil téma trefně zvoleným komentářem. „A co na tohle říká váš psycholog?“ „Coby, píše recepty,“ nenechal se nachytat Padevět.

Zbraně bych lidem nerozdával

Na závěr večera došlo i na otázky z publika, ze kterých se rychle stala otevřená diskuse na aktuální témata. Moderátor nadnesl otázku, zda by naše doba potřebovala někoho, jako byl T. G. Masaryk a jaký by takový státník musel být. Takový člověk by musel umět naslouchat názorům, ne hlasu davu. A musel by mít nadhled, humor a shovívavost, to nám ve společnosti obecně chybí,“ myslí si Padevět. Miloš Zeman podle jeho názoru vyhmátl ve společnosti to negativní a na to upřel svou nespornou inteligenci. Já nevidím jako problém jeho, ale jeho voliče,“ řekl autor. Situaci pojmenoval jako emokracii, lidé se při volbách rozhodují na základě mediálního obrazu a emocí, Zeman je podle něj jen výsledkem toho.

Společností teď rezonuje uprchlická krize a i na ni se ve zbývajícím čase stočila diskuse a Petr Vizina téma obloukem vztáhl k hlavnímu tématu večera, k historii. Našel byste paralelu mezi tím, jak společnosti reaguje na tuhle situaci a tím, co se dělo ve 30. letech?“ Padevět neváhal a odpověděl velice nekonvenčně. Zatím se nezabíjíme, není to válečná hysterie, ale může se nás to začít týkat velice rychle. Náš svět se mění a my na to nejsme připravení. Zásadně bych zbraně lidem nerozdával,“ uzavřel své povídání Jiří Padevět.

Na příští literární večer si přijďte popovídat se spisovatelkou Irenou Douskovou, autorkou knihy Hrdý Budžes.

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.