Nový ředitel knihovny modernizuje a vylepšuje

Ne mnoho lidí už si toho všimlo, ale Městská knihovna Antonína Marka v Turnově má nového ředitele. Je jím Jaroslav Kříž, který vidí knihovnu jako místo setkávání občanů a chce hned několika novinkami ještě vylepšit knihovní služby.

Jak by měla podle vás v moderní době vypadat veřejná knihovna?

Knihovna v dnešním moderním světě není již chápána jako instituce, která jen umožňuje zapůjčení knih a multimédií, ale měla by sloužit občanům jako místo k setkávání. Je prostorem, který lidé rádi navštěvují, a to nejen kvůli dostupnosti literatury, ale díky programům informačního, vzdělávacího a kulturního charakteru. Mým cílem je vybudovat moderní knihovnické centrum, které by bylo oblíbené u lidí z Turnova a okolí napříč generacemi.

S čím jste už teď spokojený a co vám naopak nedá spát?

Provoz knihovny funguje bez větších zádrhelů. Pro naše čtenáře máme otevřeno padesát jedna hodin v týdnu. Musíme však třeba obměnit IT vybavení, poněvadž počítače v knihovně jsou velmi zastaralé. A pak je tu samozřejmě problém nevyhovujícího prostoru a hledání nové budovy...

Co jste už změnil a co v nejbližší době chystáte?

Knihovna má nové logo a také jsme vytvořili moderní internetové stránky - knihovna.turnov.cz. Znovu jsme otevřeli Informační centrum pro mládež, kde se rychle zapracovala nová posila a už to nese své ovoce. Nově také vyhlašujeme také autora měsíce, knihovnice nově doporučují každý měsíc nové knihy a ve spolupráci s Kulturním centrem připravujeme literární večery v kavárně KUS. Jsem ve své funkci přece jen krátce, takže jsou to zatím spíš menší novinky. V roce 2016 ale plánujeme několik úprav technického a informačního rázu na hlavní budově. Na jaře také přejdeme na nový knihovnický systém a příští rok začneme nabízet službu e-knih.

Chodí ještě vůbec lidi do knihovny? Měli by? Proč?

Turnovská knihovna má dva tisíce čtenářů, nedostatkem návštěvnosti tedy netrpí. Ale věřím, že když mě vedení města bude podporovat v mých plánech na modernizaci knihovny, návštěvnost ještě poroste. 

Kdo je Jaroslav Kříž?

Turnovský rodák, vystudovaný historik a etnolog, kulturní nadšenec (literatura, film, hudba), fanoušek fotbalového týmu FC Liverpool a milovník cestování.

Červen 2023
po
út
st
čt
so
ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.