V Městském divadle vystoupí Karel Plíhal

Karel Plíhal připravil pro své příznivce sérií podzimních koncertů a jednou z jeho zastávek bude i  Městské divadlo v Turnově. V pořadu jednoduše nazvaném „Karel Plíhal“ zazní výběr z posledního alba Vzduchoprázniny. Hudebník zařadí ale i mnoho starších písniček v krásných nových aranžích, za všechny můžeme jmenovat Námořnickou, Kluziště, Instalatérskou a další. Kromě nich přednese Karel Plíhal i nové a starší básničky.

Karel Plíhal je držitelem ceny Anděl za nejlepší desku roku 2012 právě za Vzduchoprázdniny, které byly zároveň v recenzích jedním z nejlépe hodnocených alb.

Citlivý umělec s nadhledem

Tvorba jednoho z nejcitlivějších a nejpoetičtějších folkařů současné české scény je velmi originální a těžko napodobitelná. Karel Plíhal navazuje na nejlepší tradice českého písničkářství, disponuje velkou slovní fantazií a v jeho textech i básních nacházíme často pohádkovou tematiku – bajky, zvířata, personifikace a snové zápletky.

Na jeho koncertech se publikum ocitá ve společenství obyčejných věcí popsaných neobyčejným způsobem, jejich atmosféra je veskrze bezstarostná a humorná. Plíhal však umí být i stručný a vtěsná svoje myšlenky klidně do několika vteřin.

I po hudební stránce Plíhal patří k nadprůměrným folkovým umělcům. Stylizuje svou hudbu do mnoha podob: valčíků, říkanek, kramářských písní, balad, menuetů až k rocku, blues, ragtimu, latinsko-americkým rytmům a jazzu (hlavně swingu).

Jako muzikant se stále vyvíjí - ač platí už od 80. let za velmi schopného multiinstrumentalistu, především co se hry na kytaru týče, stále roste (sám se netají tím, že v posledních letech cvičívá až šest hodin denně!).

Ač je pro Plíhala příznačné neustálé hudební hledačství, v jedné věci se nemění. I po skoro čtvrtstoletí stráveném na koncertních pódiích, působí stále až roztomile nesměle a roztržitě a přitom z něho vyzařuje obrovský klid a spousta „pozitivní energie“, která se automaticky přenáší na publikum. Karel Plíhal má cit pro míru, a co je důležité, rozhodně mu nechybí smysl pro (sebe)ironii, jeho tvorba je nadčasová a nadgeneračně srozumitelná a vlastně i nadžánrová.

Koncert Karla Plíhala se bude konat ve středu 9. prosince od 19.30 hodin v Městském divadle v Turnově.

Květen 2023
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Facebook Instagram
Kulturní centrum Turnov, s.r.o.